آسفالت که با نام قیر نیز شناخته می شود.

مایعی چسبناک ، سیاه و بسیار چسبناک است یا شکل نیمه جامد نفت .

آسفالت

آسفالت که با نام قیر نیز شناخته می شود. ممکن است در رسوبات طبیعی یافت شود یا ممکن است یک محصول تصفیه شده باشد و به عنوان زمین طبقه بندی می شود .

قبل از قرن بیستم، اصطلاح آسفالتوم نیز استفاده می شد، این کلمه از یونان باستان گرفته شده است.

بزرگترین ذخایر طبیعی آسفالت در جهان، تخمین زده می شود که حاوی ۱۰ میلیون تن باشد، دریاچه Pitch واقع در لابرا در جنوب غربی ترینیداد ( جزیره آنتیل واقع در ساحل شمال شرقی ونزوئلا)، در داخل شرکت منطقه ای Siparia .

آسفالت که با نام قیر هم شناخته می شود
قیر طبیعی از دریای مرده
آسفالت تصفیه شده
آسفالت تصفیه شده
آزمایش افت زمین دانشگاه کوئینزلند، ویسکوزیته آسفالت را نشان می دهد.
آزمایش افت زمین دانشگاه کوئینزلند، ویسکوزیته آسفالت را نشان می دهد.

استفاده اولیه (۷۰٪) آسفالت در ساخت و ساز جاده است ، جاییکه از آن به عنوان چسب یا چسب مخلوط با ذرات سنگدانه برای ایجاد بتن آسفالت استفاده می شود.

کاربردهای اصلی دیگر آن برای محصولات عایق رطوبتی قیری از جمله تولید نمد سقفی و آب بندی سقف های مسطح می باشد.

علوم مهندسی

در علوم و مهندسی مواد، اصطلاحات “آسفالت” و “قیر” اغلب به جای یکدیگر به معنای هر دو شکل طبیعی و تولیدی ماده مورد استفاده قرار می گیرند، اگرچه در مورد اینکه کدام اصطلاح رایج ترین است، تنوع منطقه ای وجود دارد.

در سرتاسر جهان، زمین شناسان تمایل دارند اصطلاح «قیر» را برای مواد طبیعی ترجیح دهند. برای مواد ساخته شده، که باقیمانده تصفیه شده از فرآیند تقطیر روغن‌های خام انتخابی است، “قیر” اصطلاح رایج در بسیاری از نقاط جهان است.

با این حال، در انگلیسی آمریکایی ، “آسفالت” بیشتر استفاده می شود.

برای کمک به جلوگیری از سردرگمی، عبارات “آسفالت مایع”، “آسفالت بایندر” یا “سیمان آسفالت” در محاوره ای ایالات متحده استفاده می شود.چاله های تار la Brea ، اگرچه تار ماده متفاوتی است.

قیر خام

آسفالت طبیعی گاهی اوقات با اصطلاح “قیر خام” مشخص می شود.

ویسکوزیته آن مشابه ملاس سرد است در حالی که مواد حاصل از تقطیر جزئی نفت خام که در دمای ۵۲۵ درجه سانتیگراد (۹۷۷ درجه فارنهایت) به دست می آید، گاهی اوقات به عنوان “قیر تصفیه شده” نامیده می شود.

استان آلبرتای کانادا بیشتر ذخایر آسفالت طبیعی جهان را در ماسه‌های نفتی آتاباسکا دارد که ۱۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع (۵۵۰۰۰ مایل مربع) را پوشش می‌دهد که مساحتی بزرگتر از انگلستان است.

خواص آسفالت با دما تغییر می کند، به این معنی که یک محدوده خاص وجود دارد که در آن ویسکوزیته اجازه می دهد تا با روانکاری بین ذرات در طول فرآیند تراکم، تراکم کافی را فراهم کند.

دمای پایین از حرکت ذرات سنگدانه جلوگیری می کند و چگالی لازم را نمی توان به دست آورد، شبیه سازی کامپیوتری سیستم های مدل ساده شده قادر به بازتولید برخی از ویژگی های مشخصه آسفالت هستند.

واژه شناسی

علم اشتقاق لغات

کلمه “آسفالت” از انگلیسی میانه متاخر مشتق شده است، به نوبه خود از فرانسوی asphalte ، بر اساس لاتین پسین asphaltum ، asphaltum ، که لاتینی شدن کلمه یونانی ἄσφαλτος ( ásphaltos ، ásphalton ) است، کلمه ای به معنای “آسفالت/قیر/ زمین “.

“که شاید از ἀ- ، “نه، بدون”، یعنی آلفا خصوصی ، و σφάλλειν ( sphallein )، “باعث افتادن، گیج کردن، (در مفعول) خطا، (در مفعول) رد شدن از “اولین استفاده از آسفالت توسط قدیم در ماهیت سیمان برای محکم کردن یا اتصال اشیاء مختلف بوده است و بنابراین به نظر می رسد که نام خود بیانگر این کاربرد باشد.

به طور خاص، هرودوت اشاره کرد که قیر برای ساختن دیوار غول پیکر استحکامات به بابل آورده شده است از یونانی، این کلمه به لاتین متأخر، و از آن جا به فرانسوی ( asphalte ) و انگلیسی (“asphaltum” و “asphalt”) منتقل شد.

در زبان فرانسه، واژه آسفالت برای رسوبات آهکی آغشته به آسفالت طبیعی و برای محصولات تولیدی تخصصی با فضای خالی کمتر یا محتوای قیر بیشتر نسبت به “بتن آسفالتی” که برای هموارسازی جاده ها استفاده می شود، استفاده می شود.

کلمه قیر از لاتین است و از فرانسه به انگلیسی منتقل شده است، این کلمه لاتین به ریشه پروتو-هندواروپایی *gʷet- “pitch” می رسد.

اصطلاحات مدرن

در انگلیسی بریتانیایی به جای «آسفالت» از «قیر» استفاده می‌شود. کلمه “آسفالت” در عوض برای اشاره به بتن آسفالت ، مخلوطی از سنگدانه های ساختمانی و خود آسفالت (در اصطلاح رایج “آسفالت” نیز نامیده می شود) استفاده می شود.

قیر مخلوط با خاک رس را معمولا «آسفالت» می نامیدند، اما امروزه کمتر از این اصطلاح استفاده می شود.

انگلیسی استرالیایی

در انگلیسی استرالیایی ، کلمه “آسفالت” برای توصیف ترکیبی از مصالح ساختمانی استفاده می شود.”قیر” به مایعی اطلاق می‌شود که از پسماندهای سنگین حاصل از تقطیر نفت خام به دست می‌آید.

انگلیسی آمریکایی

در انگلیسی آمریکایی ، “آسفالت” معادل انگلیسی “bitumen” است. با این حال، “آسفالت” معمولاً به عنوان شکل کوتاه شده ” بتن آسفالت” نیز استفاده می شود (بنابراین معادل “آسفالت” یا “آسفالت” بریتانیایی است).

انگلیسی کانادایی

در انگلیسی کانادایی ، کلمه “قیر” برای اشاره به ذخایر عظیم نفت خام بسیار سنگین کانادا استفاده می شود، در حالی که “آسفالت” برای فرآورده های پالایشگاه نفت استفاده می شود.

کانادا

قیر رقیق شده (رقیق شده با نفتا برای جریان یافتن آن در خطوط لوله) در صنعت نفت کانادا به عنوان ” دیلبیت ” شناخته می شود، در حالی که قیر “ارتقاء” شده به نفت خام مصنوعی به عنوان ” سنکرود ” و سینکروز مخلوط شده با قیر “سین بیت” نامیده می شود.

“قیر” هنوز هم اصطلاح زمین شناسی ارجح برای ذخایر طبیعی شکل جامد یا نیمه جامد نفت است.

“سنگ قیر” نوعی ماسه سنگ آغشته به قیر است. ماسه های نفتی آلبرتای کانادا نیز مواد مشابهی هستند.

هیچ یک از اصطلاحات “آسفالت” یا “قیر” نباید با قطران یا قطران زغال سنگ اشتباه گرفته شود، قطران محصول مایع غلیظ حاصل از تقطیر خشک و تجزیه در اثر حرارت هیدروکربن‌های آلی است که عمدتاً از توده‌های گیاهی به دست می‌آید، خواه فسیل شده با زغال سنگ یا تازه برداشت شده باشد.

از سوی دیگر، اکثریت قیر به طور طبیعی زمانی تشکیل شد که مقادیر زیادی از مواد آلی حیوانی توسط آب ته نشین شد و در عمق صدها متری در نقطه دیاژنتیکی دفن شد، جایی که مولکول‌های هیدروکربن چرب نامرتب در غیاب اکسیژن در زنجیره‌های طولانی به هم متصل شدند.

قیر

که به صورت مایع جامد یا بسیار چسبناک به وجود می آید، حتی ممکن است با ذخایر زغال سنگ مخلوط شود.

قیر و زغال سنگ با استفاده از فرآیند Bergiusرا می توان به بنزین هایی مانند بنزین تصفیه کرد و قیر را می توان به قیر تقطیر کرد، نه برعکس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
09122330961
Scan the code
طراحی : 09111586471
سلام دوست من!
چطور میتوانم به شما کمک کنم؟