عایق رطوبتی قیری

سیستم های عایق رطوبتی قیری برای محافظت از ساختمان های مسکونی و تجاری طراحی شده اند.
قیر (آسفالت یا قطران ذغال سنگ) ماده ای مخلوط است که از مایعات آلی تشکیل شده است که بسیار چسبنده، چسبناک و ضد آب هستند.
این سیستم‌ها گاهی اوقات برای ساخت سقف‌ها به شکل نمد سقفی یا محصولات سقف رول استفاده می‌شوند.

عایق رطوبتی قیری - ایزوگام سپهر گستر

جایگزینی نمد سقف در سالن پیشاهنگی در ولز

نمد سقف

نمد سقف

کاغذ نمدی روی دیواری که در معرض آسیب گردباد در اوکلاهما قرار گرفته است

نمد سقفی (شبیه به کاغذ قیر ) ماده پایه ای است که برای ساخت زونا سقف و سقف رول استفاده می شود. این غشاهای ترکیبی قیر که برای چندین دهه به عنوان پوشش ضد آب در سقف های مسکونی و تجاری استفاده می شود، دارای دو لایه است.

اولین غشای پلیمری زیرین به عنوان یک زمینه جامد استفاده می شود که اغلب با الیاف شیشه تقویت می شود. گرانول های معدنی لایه بالایی خود محافظ را تشکیل می دهند و یک مخلوط قیری نهایی هر دو را در بر می گیرد.

مصارف معمولی از کاغذ نمدی به‌عنوان یک لایه زیرین ( قرن‌دادن ) در زیر سایر مصالح ساختمانی، به‌ویژه سقف‌ها و مصالح جانبی، و یکی از انواع غشاء مورد استفاده در سقف‌های آسفالتی (BUR) است.

سیستم های استفاده سریع از لایه زیرین سقف از عرشه سقف در طول ساخت و ساز محافظت می کند تا زمانی که مواد سقف اعمال شود و برای سقف های مورد نیاز برای برآورده کردن درجه آتش سوزی آزمایشگاه Underwriters (UL) لازم است.

جداسازی پوشش سقف از عرشه سقف، پوشش سقف را از رزین های موجود در برخی از مواد روکش محافظت می کند و از ناهمواری ها و میخ ها و ترکش های قدیمی در کاربردهای سقف مجدد محافظت می کند.

لایه زیرین همچنین آب می ریزد که از یک نشتی معمولی، نشت ناشی از باران یا برف ناشی از باد، آسیب باد به پوشش سقف یا سدهای یخ به پوشش سقف نفوذ می کند.

با این حال، استفاده از لایه های زیرین ممکن است دمای سقف را افزایش دهد، که علت اصلی پیری زونا آسفالتی است و کاغذ نمدی وقتی خیس می شود چروک می شود که ممکن است از طریق زوناهای آسفالتی خود را نشان دهد. نصب نکردن زیرانداز ممکن است ضمانت پوشش سقف را باطل کند.

اوزان و درجات

کاغذ نمدی در چندین گرید موجود است، رایج‌ترین آنها نوع ۱ – که معمولاً ۱۵ پوند (۱۵#) یا شماره ۱۵ (#۱۵) نامیده می‌شود – و نوع ۲ – معمولاً ۳۰ پوند (۳۰#) یا شماره ۳۰ نامیده می‌شود.

شماره ۳۰). نامگذاری وزن از نمد پایه ارگانیک با وزن ۱۵ یا ۳۰ پوند در هر ۱۰۰ فوت مربع (۶.۸ کیلوگرم یا ۱۴ کیلوگرم در هر ۹.۳ متر مربع) منشا گرفته شده است.

با این حال، نمدهای پایه مدرن از الیاف سبک‌تر ساخته شده‌اند، بنابراین تعیین وزن، اگرچه در محاوره رایج است، دیگر به معنای واقعی کلمه دقیق نیست.

یکی دیگر از نامگذاری های اصلی آلی یا معدنی است. کاغذ نمدی ارگانیک دارای یک ماده پایه است که با مواد زنده قبلی مانند الیاف کهنه ، هسین ( برلپ ) یا الیاف سلولزی (چوب یا جوت) ساخته شده است.

کاغذهای نمدی ارگانیک در حال حاضر منسوخ تلقی می شوند و تنها پنج درصد از بازار را در سال ۱۹۸۷ به خود اختصاص دادند .

تشک

تشک پلی استر ضعیف تر و از نظر شیمیایی پایدارتر از فایبرگلاس است، اما به دلیل ارزان بودن، سهم بازار را به دست می آورد. تشک پلی استر در درجه اول با محصولات نمدی قیر اصلاح شده انعطاف پذیرتر استفاده می شود.

تشک آزبست اولین ماده پایه معدنی بود اما در دهه ۱۹۸۰ به دلایل بهداشتی غیرقانونی شد اما هنوز در برخی از ساختمان ها استفاده می شود، نمدهای غیر آلی سبک تر، مقاوم تر در برابر پارگی، مقاوم تر در برابر آتش هستند و آب را جذب نمی کنند.

نوع دیگری از کاغذ نمدی برای استفاده در سقف های ساخته شده سوراخ شده است و برای استفاده به عنوان زیرانداز مقاوم در برابر آب نیست.


راه اندازی غشای ضد آب پایه قیر. تهران، ایران

معمولاً از مصالح سنگین‌تر برای زیرسازی مصالح سقفی با عمر طولانی‌تر به منظور مطابقت با طول عمر طولانی‌تر آن‌ها و در سقف‌هایی با شیب کمتر که بیشتر مستعد نشتی هستند، استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، دو لایه نمد شماره ۳۰ ممکن است در زیر یک سقف تخته سنگ یا کاشی استفاده شود، در حالی که یک لایه منفرد شماره ۱۵ ممکن است برای سقف شیبدار شیبدار از زوناهای آسفالتی ۲۴ ساله کافی باشد. s0

فرایند ساخت

نمد سقفی به صورت رول تولید می شود. رول‌های نمد پایه روی غلتک‌ها از طریق مخازن بزرگ مخلوط قیر کشیده می‌شوند تا زمانی که با مخلوط قیر مانند قیر اشباع شوند و رول‌هایی از مواد مقاوم در برابر آب اما قابل تنفس تولید کنند.

قیر اصلاح شده با اجزای پرکننده مانند سنگ آهک ، ماسه یا پلیمرهایی مانند پلی پروپیلن آتاکتیک (APP) مخلوط می‌شود که استیرن -بوتادین استایرن (SBS) استایرن-بوتادین استایرن ، یک افزودنی لاستیکی که مزایای کشسانی بیشتری دارد، استحکام و مقاومت در برابر پارگی می‌دهد.

استانداردهای کاغذ نمدی

استانداردهای انجمن مواد آزمایشی آمریکا (ASTM) که برای کاغذ نمدی اعمال می شود عبارتند از:

• استاندارد ASTM D226 / D226M — ۰۹: مشخصات نمد آلی اشباع شده از آسفالت مورد استفاده در سقف و عایق رطوبتی.

o نوع I – #15 یا ۱۵ پوند سوراخ شده یا بدون سوراخ

o نوع II – #30 یا ۳۰ پوند سوراخ شده یا بدون سوراخ

• استاندارد ASTM D4869 / D4869M – مشخصات زیر لایه نمدی آلی اشباع شده از آسفالت مورد استفاده در سقف های شیب دار. ASTM

۴۸۶۹-۰۳ در حال حاضر شامل نمد بدون سوراخ اشاره شده در ASTM D226-97a است که به تدریج حذف خواهد شد.

ASTM 4869-03 شامل آزمایش انتقال آب مایع (آزمایش دوش) و محدودیت های پایداری ابعادی (چروکیدگی) است که ASTM D226-97a شامل آن نمی شود.

o نوع ۱ – شماره ۸. قبلاً ASTM D4869-93 نوع I

o نوع ۲ – شماره ۱۳. ASTM D226-97a سابق نوع I (شماره ۱۵)

o نوع ۳ – #۲۰. قبلاً ASTM D4869-93 Type II

o نوع ۴ – #۲۶. ASTM D226-97a سابق نوع II (شماره ۳۰)

• استاندارد ASTM D2178 / D2178M-15a – مشخصات نمد شیشه ای آسفالتی مورد استفاده در سقف و عایق رطوبتی

o نوع IV دارای قدرت شکست ۴۴ پوندی است

o نوع VI دارای قدرت شکست ۶۶ پوندی است

• استاندارد ASTM D6757 / D6757M-16a – مشخصات زیرین نمد حاوی الیاف معدنی مورد استفاده در سقف های شیب دار.

• استاندارد ASTM D6222 / D6222M-16 – مشخصات مواد ورق قیر اصلاح شده پلی پروپیلن آتاکتیک (APP) با استفاده از تقویت کننده های پلی استر

o نوع ۱

o نوع ۲

o درجه G، گرانول های پوشش داده شده سطحی

o درجه S، سطح صاف (بدون روکش)

استانداردهای انجمن استاندارد کانادا عبارتند از:

• نمد بام ارگانیک اشباع آسفالت CSA A123.3

اجزای سقف رول

سقف رول یک محصول قیر است که در معرض آب و هوا قرار دارد. برای محافظت از پایه در برابر تخریب اشعه ماوراء بنفش ، گرانول های معدنی در بالای نمد اضافه می شود و همچنین آسیب پذیری محصول در برابر آتش را کاهش می دهد.

فیلم نازک و شفاف در طول تولید روی تمام محصولات مشعل به پایه نمد اضافه می شود. این کار از چسبیدن نمد به خود هنگام چرخاندن در طول فرآیند بسته بندی جلوگیری می کند.

ترکیب بندی

ترکیب شیمیایی پیچیده قیر، شناسایی جزء(های) خاص مسئول اثرات نامطلوب بهداشتی مشاهده شده در کارگران در معرض خطر را دشوار می کند.

مواد سرطان زا شناخته شده در دود قیر تولید شده در محل کار یافت شده است. مشاهدات تحریک حاد در کارگران ناشی از قرار گرفتن در معرض هوا و پوست با بخارات و ذرات معلق در هوا و پتانسیل اثرات مزمن سلامتی، از جمله سرطان، مستلزم اهتمام مستمر در کنترل تماس‌ها است.

دلایل استفاده از زیرسازی سقف

• این عرشه سقف را قبل از نصب سقف در برابر باران محافظت می کند.

• در صورت وزش باد یا نفوذ آب از طریق سقف یا فلاشینگ، مانع آب و هوایی اضافی ایجاد می کند.

• از سقف در برابر هرگونه رزینی که از روکش خارج می شود محافظت می کند.

• این به جلوگیری از ناهمواری در روکش سقف از تلگراف از طریق زونا کمک می کند.

• معمولاً برای اعمال درجه آتش UL مورد نیاز است (زیرا زونا معمولاً با لایه زیرین آزمایش می شود)

جنبه های منفی

• قیر بیشتر از نفت خام تولید می شود و به عنوان یک محصول ساختمانی پایدار محسوب نمی شود

• قیر قابل احتراق است

• قرار گرفتن در معرض گرمای شدید و اشعه ماوراء بنفش به شدت طول عمر را کاهش می دهد

• بخارهایی که در حین استعمال داغ آسفالت یا قیر تولید می شوند می توانند مشکلات پوستی و تنفسی ایجاد کنند

• برخی از کاغذهای نمدی نصب شده بر روی ساختمان های موجود ممکن است حاوی آزبست باشد که در صورت استنشاق گرد و غبار آن خطر سرطان زایی دارد.

مالتوئید

از سال ۱۹۰۵ تا ۱۹۸۸، شرکت رنگ پارافین سانفرانسیسکو مالتوئید را به عنوان یک علامت تجاری برای مصالح ساختمانی و سقفی ضد آب و ضد آب و سقف ساخته شده از کاغذ و نمد به طور کامل یا جزئی داشت.

با این حال، قبل از آن به خوبی شناخته شده بود، حدود سال ۱۹۱۳، پارافین مواد سقف مالتوئید خود را با یک کتابچه ۱۶ صفحه ای تبلیغ کرد، در سال ۱۹۴۱، شرکت Duroid شروع به ساخت Malthoid در Onehunga ، نیوزیلند کرد.

مالتوئید زمانی به اندازه کافی رایج بود که به عنوان یک توصیف عمومی از مواد سقف مسطح در نیوزیلند و آفریقای جنوبی مورد استفاده قرار می گرفت.

در توصیف خانه‌ای در نیوزلند که در سال ۱۹۱۴ ساخته شده است، آمده است: ” ساخته شده از چارچوب چوبی. پوشیده از ورقه‌های آزبست. سقف آن کاملاً چوبی شده بود، سپس با نوارهایی از کاغذ مالتوئید پوشانده شد. سپس با قیر رنگ‌آمیزی شد و روی آن را پوشاندند. پاشیدن شن و ماسه، وسایل نقلیه راه آهن در استرالیا با مالتوئید پوشش داده شدند. مالتوئید هنوز برای سقف های مسطح و مسیرهای مرطوب موجود است.

برای اجرای ایزوگام، قیر، آسفالت ، محوطه سازی و … با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
09122330961
Scan the code
طراحی : 09111586471
سلام دوست من!
چطور میتوانم به شما کمک کنم؟